Tryptophan: arahan penggunaan, harga di farmasi, ulasan, analog, petunjuk penggunaan

Tryptophan merujuk kepada ubat-ubatan yang membantu dalam rawatan gangguan saraf dan mental..

Asas ubat adalah asid amino unik - alpha-glutomyl-tryptophan, yang merupakan sebahagian daripada struktur semua protein dalam tubuh manusia.

Tryptophan adalah peserta dalam tindak balas biokimia kompleks, di mana bahan yang bertanggungjawab untuk mood, kitaran tidur dan bangun dihasilkan.

Asid amino ini bertindak sebagai neurotransmitter, iaitu penghubung dalam rantai sintesis kompleks hormon serotonin dan melatonin. Menurut penyelidikan saintifik lanjutan, triptofan dapat digunakan dalam rawatan gangguan kemurungan, fobia, ketakutan, dan insomnia..

Tubuh manusia tidak dapat mensintesis triptofan dengan sendirinya, ia menerimanya dari luar, iaitu dari makanan.

Keju, keju kotej, kefir, kekacang, ikan, ketam, kacang, kaviar sturgeon dan salmon, bunga matahari, herba, cendawan - ini adalah produk yang mengandungi jumlah triptofan tertinggi.

Pada masa ini, saintis telah belajar untuk mensintesis bahan ini dalam keadaan makmal dan membuat ubat berdasarkannya..

Struktur

Di Rusia, ubat itu dikeluarkan oleh syarikat terkenal Evalar, yang disebut "Tryptophan Calm Formula".

Produk dibuat dalam bentuk kapsul 15 atau 60 pcs. dibungkus.

Bahan aktif dalam makanan tambahan adalah l-triptofan, 250 mg.

Makanan tambahan juga mengandungi vitamin - B5 (2.5 mg) dan B6 (1 mg).

Vitamin B5 dan B6 membantu asid amino diserap lebih cepat oleh badan dan terlibat dalam proses biokimia yang berkaitan dengan sintesis serotonin dan melatonin.

Sekiranya kekurangan asid amino, kombinasi bahan berguna dalam ubat tersebut, apabila diminum dua kali sehari, dapat mengisi l-triptofan sebanyak 62.3%, dan juga mengatasi kekurangan vitamin B5 sebanyak 83%, B6 sebanyak 100%.

Terdapat juga bahan tambahan biologi yang mengandungi 5htp - triptofan, iaitu penukaran biokimia terakhirnya (pecursor) sebelum serotonin selesai terbentuk.

Dipercayai bahawa hidroksitryptofan (5htp) dalam rantai tindak balas kimia lebih dekat dengan serotonin, jadi pengambilannya mempercepat pembentukan yang terakhir di dalam tubuh.

Ubat ini dihasilkan dalam bentuk suplemen makanan, dalam bentuk kapsul, 100 g, dalam jumlah 50 kapsul.

Petunjuk untuk digunakan

  1. Depresi dikaitkan dengan kekurangan badan serotonin dan melatonin.
  2. Keadaan cemas dan fobia.
  3. Penurunan status imun semasa sakit berpanjangan, selepas pembedahan, atau disebabkan oleh jangkitan yang teruk.
  4. Keletihan fizikal yang kronik.
  5. Ketegangan psikoemosi sistematik
  6. Keracunan dengan bahan toksik atau narkotik.
  7. Penyakit otot dan tisu penghubung.
  8. Aktiviti fizikal yang intensif, latihan sukan.
  9. Aklimatisasi dalam garis lintang geografi baru.
  10. Peningkatan kerengsaan dan kegelisahan, wabak pencerobohan.
  11. Kesal dan tidak peduli.
  12. Perubahan mood semasa tempoh pramenstruasi, semasa menopaus.
  13. Patologi pemakanan (bulimia, anoreksia) yang disebabkan oleh faktor psikogenik.

Arahan penggunaan

Setelah berunding dengan doktor, setiap orang memilih cara mengambil ubat itu sendiri, berdasarkan perasaan mereka sendiri:

  • Sekiranya anda ingin mewujudkan suasana hati dan suasana positif dan mengekalkan nada fizikal, tablet triptofan (kapsul) diambil pada awal pagi, setengah jam sebelum sarapan.
  • Sekiranya anda terganggu oleh masalah tidur (kesukaran untuk tidur, mengganggu mimpi, terjaga di tengah malam), maka anda minum ubat pada waktu petang atau langsung pada waktu malam.

Skim standard untuk mengambil Tryptophan melibatkan penggunaan tunggal atau dua kali pada siang hari.

Sebaiknya gunakan ubat 30 minit sebelum sarapan atau tidur malam..

Minum ubat dengan air bersih atau jus. Anda tidak perlu menggabungkannya dengan susu, yogurt atau kefir, iaitu dengan cecair protein yang dapat mengurangkan keberkesanan Tryptophan.

Tetapi makanan karbohidrat mempercepat penyerapan makanan tambahan dan mengaktifkan sifat biologinya.

Kontraindikasi

  1. Hipersensitiviti terhadap komponen ubat, iaitu perkembangan reaksi alergi terhadap pemberiannya.
  2. Kehamilan dan penyusuan pada wanita.
  3. Penggunaan ubat dengan antidepresan (perencat MAO, trisiklik, ubat heterosiklik kumpulan ini, perencat pengambilan serotonin selektif).
  4. Penggunaan bersama dengan antipsikotik dan kecemasan.
  5. Mengambil ubat semasa pemburukan alkohol atau ketagihan dadah.

Kajian keberkesanan

Tindakan triptofan adalah kerana kemampuannya mengatur sintesis serotonin dan melatonin - hormon kegembiraan dan kedamaian.

Kajian saintifik praktikal telah mengesahkan bahawa terapi triptofan membantu pesakit mengatasi kompleks yang berkaitan dengan harga diri yang rendah, kemurungan emosi, serta menormalkan proses tertidur, menghilangkan mimpi berat dan kegelisahan malam yang obsesif.

Eksperimen untuk mengkaji kesan Tryptophan terhadap rawatan gangguan emosi dan tingkah laku berdasarkan pengesanan kekurangannya dalam tubuh..

Para saintis telah mengenal pasti korelasi langsung kekurangan triptofan dengan pengeluaran serotonin dan melatonin, jadi mereka mengarahkan usaha mereka untuk mengisi triptofan dalam tubuh orang yang menderita gangguan depresi dan kegelisahan..

Doktor mendapati bahawa menormalkan tahap Tryptophan dalam darah membantu mengawal semula tingkah laku mereka sendiri, mengurangkan manifestasi kemarahan, pencerobohan, kerengsaan.

Sebagai contoh, percubaan dengan sukarelawan yang menganggap diri mereka terlalu marah menunjukkan pada pesakit yang menggunakan Tryptophan, terdapat peningkatan emosi positif dan toleransi bagi orang di sekitar dan keadaan yang membatasi.

Dalam kumpulan lain, yang terbentuk daripada kanak-kanak lelaki dengan tahap keagresifan yang meningkat, pengambilan ubat membantu menormalkannya dalam 60% subjek.

Pada pertengahan tahun 80an, kesan menguntungkan Tryptophan terhadap rawatan patologi seperti apnea obstruktif ditemui dengan meningkatkan kualiti dan tempoh tidur di bawah pengaruhnya.

Para saintis juga mendapati bahawa tahap triptofan sering menurun pada usia tua, sehingga orang tua menjadi pemarah, menangis, curiga dan tidak seimbang.

Pentadbiran Tryptophan secara sistematik melegakan manifestasi negatif ini, ujian menunjukkan bahawa ubat ini ringan dan praktikal tidak mempunyai reaksi sampingan yang berbahaya..

Penggunaan triptofan telah membuktikan dirinya dalam latihan sukan, alat ini secara signifikan meningkatkan daya tahan terhadap latihan fizikal, sumber daya tersembunyi yang diaktifkan, dan mengurangkan manifestasi keletihan.

Harga farmasi

Tidak selalu makanan di mana Tripofan terkandung dapat mengimbangi kekurangan akut dalam tubuh, jadi para pakar telah mengembangkan cara untuk mendapatkannya secara buatan.

Hari ini, ubat berdasarkannya boleh dibeli di farmasi tanpa preskripsi.

Harga Tryptophan Evalar bergantung pada pembungkusan suplemen biologi.

Kapsul 15 keping berharga dari 380 hingga 430 rubel.

Pakej 60 keping dijual dengan harga 870-960 rubel.

Analog

Ubat jenama dengan kesan yang serupa adalah Motherwort Forte (Evalar).

Ia mempunyai kesan menenangkan dan anti-kegelisahan pada pesakit. Gabungan bahan seperti motherwort, magnesium dan vitamin B6 mempunyai kesan penenang kardioprotektif, hipotensi dan sederhana..

Daripada persediaan herba, analognya lebih murah daripada Tryptophan, Gelarium Hypericum, produk berdasarkan ramuan wort St. John, dapat dibezakan.

Ubat ini digunakan untuk membetulkan gangguan psikoemosi, sindrom astheno-neurotik.

Antidepresan dan ubat penenang sintetik dengan kesan yang serupa termasuk: Azafen, Valdoxan, Adepress, Zalox, Serenate, Remeron.

Ulasan doktor

Alexander Krivkin, 46 tahun, psikoterapis:

Ramai pesakit menyatakan bahawa pengambilan Tryptophan meningkatkan mood dan kesejahteraan pada siang hari, dan mudah tertidur pada waktu malam..

Olga Vinogradova, 39 tahun, ahli terapi:

Ubat ini tidak mempunyai kesan sampingan yang jelas, boleh diterima dengan baik oleh orang berusia lebih dari 50 tahun, membantu mewujudkan latar belakang mood positif, mengurangkan negatif dan mudah marah.

Ulasan Tuan Rumah

Tatyana Mortikova, 28 tahun, penghantar:

Ia tidak membantu saya dengan segera, tetapi 3-4 hari selepas mengambilnya, kesannya sesuai untuk saya, kerana setelah menjalani kursus ini tetap bertahan selama beberapa bulan.

Taras Shitov, 25 tahun, atlet:

Cara memilih L-tryptophan?

Tryptophan adalah asid amino aromatik penting yang terlibat dalam pembinaan sejumlah molekul protein di dalam badan. Pembentukan sebatian hormon serotonin dan melatonin yang serupa juga berlaku dengan penglibatan triptofan. Asid amino diwakili oleh dua isomer aktif: bentuk L dan D. Tryptophan tidak disintesis dalam tubuh manusia, oleh itu, untuk fungsi sel yang normal, ia mesti dibekalkan dalam jumlah yang cukup dengan makanan protein..

Semasa dibuka?

Tryptophan berhutang penemuan dan namanya kepada ahli kimia Jerman Richard Neumeister. Saintis pertama kali berjaya mengasingkan zat pada tahun 1890 dari enzim gastrik dengan nama konsonan - trypsin.

Kesan biologi L-triptofan

Peranan utama asid amino yang dimaksudkan adalah bahawa dari sinilah neurotransmitter sistem saraf pusat disintesis - serotonin. Transformasi kimia lebih lanjut serotonin dengan penyertaan enzim transferase membawa kepada pembentukan melatonin. Yang terakhir ini mengatur irama sirkadian dan karya sistem endokrin manusia. Walau bagaimanapun, molekul serotonin dan melatonin tidak dapat menembusi penghalang darah-otak, iaitu apabila menggunakan bahan tambahan berdasarkan sebatian ini, zat tersebut tidak dapat memberi kesan langsung pada tubuh. Oleh itu, apabila gejala kekurangan serotonin atau melatonin muncul, disarankan untuk memperkenalkan substrat untuk sintesisnya.

Aplikasi lain L - triptofan juga dikenali: ia berfungsi sebagai pendahulu biologi alkaloid siri psilocybin.

Kekurangan triptofan yang ketara dalam diet seseorang menyebabkan kerosakan sistem saraf, yang ditunjukkan oleh pelbagai gejala gangguan mental: dari gangguan tidur, kegelisahan ringan dan ketegangan emosi hingga apatis, keletihan kronik dan kemurungan klinikal.

Dalam perubatan, salah satu metabolit asid amino, 5-hydroxytryptophan atau 5-HTP, digunakan sebagai tambahan dalam rawatan epilepsi dan kemurungan. Kesan terapeutik L - triptofan dalam kemurungan digunakan untuk meningkatkan kerja antidepresan kumpulan perencat monoamine oksidase.

Pada pesakit dengan epilepsi, pengambilan asid amino ini membawa peningkatan subjektif dalam kualiti hidup dan penurunan risiko terkena sawan epilepsi akibat penurunan aktiviti spontan sejumlah struktur otak yang berminat.

Pengisian kekurangan L-triptofan

Sebenarnya, L - triptofan, sebagai bahan kimia, dapat diperoleh dengan beberapa cara: menggunakan sintesis kimia, enzimatik atau mikrobiologi. Tryptophan untuk industri farmaseutikal menghasilkan ragi Candida utilis dari asid sintetik atau indole.

Cara paling mudah untuk mengisi bekalan asid amino penting dalam tubuh adalah dengan meningkatkan bahagian produk haiwan atau sayur-sayuran dalam diet, misalnya, daging, ikan, kaviar salmon, ikan mas, keju, keju cottage, yogurt. Sebilangan cendawan, kekacang, dan kacang juga mengandungi triptofan..

Pengambilan tambahan makanan tambahan dengan L - triptofan dibenarkan sekiranya terdapat pelbagai gangguan tidur, terutama psikogenik sebagai tambahan kepada rawatan utama untuk kemurungan, dan juga dengan epilepsi.

Ciri-ciri penerimaan dan pemilihan L-triptofan

Tryptophan didaftarkan sebagai makanan tambahan yang terbukti. Sehingga kini, pilihan ubat untuk asid amino ini sangat besar. Anda harus mengkaji dengan teliti arahan untuk ubat tertentu, berunding dengan kontraindikasi, jika perlu, berjumpa doktor.

Sebilangan besar persediaan triptofan di pasaran farmaseutikal mengandungi makanan tambahan vitamin dan mineral untuk meningkatkan kesan biologi asid amino.

Ciri-ciri penting pengambilan asid amino penting termasuk temu janji bergantung pada waktu hari:

  • dengan sikap tidak peduli yang teruk, ketidakupayaan emosi dan masalah mental yang serupa, ubat ini disyorkan untuk digunakan pada waktu pagi sebelum sarapan;
  • dengan kesukaran untuk tidur, tidur gelisah, kerap bangun tidur malam, triptofan digunakan pada waktu petang atau tepat sebelum tidur.

Kami menganalisis harga dalam rubel untuk satu miligram (mg) L - triptofan dari pengeluar yang berbeza. Data yang diperoleh ditunjukkan dalam jadual. Oleh itu, pembelian formula yang paling optimum telah ditentukan - ini adalah L - triptofan dari Now Foods. Kos relatif satu mg ubat ini adalah 80.196 rubel. Dadah paling mahal dicadangkan oleh Onnit (nisbah kuantiti dan harga adalah 6.163). Seperti yang dapat dilihat dari tinjauan, turun naik harga persediaan triptofan dari pengeluar berbeza yang tersedia untuk pesanan cukup ketara.

Jadual untuk memilih L-Tryptophan

NPengilangMelayanmgJumlah mcgHargamg / rubel
1Sekarang makanan120500100,0001246.9480,196
2Lanjutan hayat90100090,0001560.357,681
3Sekarang makanan60100060,0001184.5350,653
4Rumusan Jarrow6050030000738.5440,621
5Sumber semula jadi6050030000785.3538,200
6Sumber semula jadi6050030000785.3538,200
7Doktor terbaik90500450001240.4436,277
8Sumber semula jadi90100090,0002684.3633,528
9Keseimbangan semula jadi60500300001295.723,154
10Pemakanan Bluebonnet60500300001326.2522,620
sebelasRumusan Jarrow6030018000812.6622,149
12Zahler60500300001390.6221,573
tiga belasOnnittiga puluh400120001947.126,163

Kontraindikasi utama untuk mengambil ubat dan makanan tambahan adalah intoleransi terhadap komponen individu ubat.

Anda disyorkan untuk berjumpa doktor sebelum menggunakan sebarang ubat atau makanan tambahan..

L - triptofan telah lama dikenal sebagai metabolit penting badan kita, yang bertanggungjawab untuk sintesis neurotransmitter dan bahan seperti hormon. Ia tidak dihasilkan dalam tubuh manusia, jadi mesti dibekalkan dalam jumlah yang mencukupi dengan pelbagai makanan. Dengan kekurangan triptofan, penggunaan makanan tambahan berdasarkan asid amino disyorkan.

Rujukan:
  • 1. Soldatenkov A. T., Kolyadina N. M., Shendrik I. V. - "Asas Kimia Organik Bahan Ubat"; Moscow, Kimia, 2001.
  • 2. Kertas Maklumat mengenai L-Tryptophan dan 5-hydroxy-L-tryptophan, FDA, Februari 2001.
  • 3. Turner E. H., Loftis J. M., Blackwell A. D. Serotonin a la carte: suplemen dengan prekursor serotonin 5-hydroxytryptophan (Eng.) // Pharmacol Ther: jurnal. - 2006. - Vol. 109, tidak. 3. - Hlm 325–338.

Pengarang: Sidorova Natalya, doktor

Penyunting: Chekardina Elizaveta Yuryevna

  • Untuk menulis atau tidak untuk menulis? - itu adalah soalan https://psychosearch.ru/7reasonstowrite
  • Bagaimana menjadi rakan kongsi dalam majalah PsychoPoisk? https://psychosearch.ru/onas
  • Beberapa cara untuk menyokong Pencarian Psiko https://psychosearch.ru/donate

Sekiranya anda melihat ralat atau kesalahan ketik dalam teks, pilih dengan kursor dan tekan Ctrl + Enter

Tidak suka artikel itu? Tuliskan kepada kami mengapa, dan kami akan berusaha menjadikan bahan kami lebih baik.!

Triptofan asid amino penting. Cara mengatasi kemurungan dan tekanan

Dalam artikel kami, kami akan mempertimbangkan secara terperinci apa itu triptofan asid amino penting. Kami akan memberitahu anda bagaimana mengatasi kemurungan dengan menggunakan vitamin semula jadi dan makan dengan betul. Semua orang tahu bahawa tidur yang sihat sangat penting untuk kesihatan, tetapi kebanyakan orang belum pernah mendengar tentang zat unik itu, kerana kita tidur nyenyak. Dengan kekurangannya, prestasi menurun dan mood merosot..

Asid amino dalam bentuk dan dos semula jadi yang optimum terdapat dalam produk lebah - seperti debunga, royal jelly dan drone brood, yang merupakan sebahagian daripada banyak kompleks vitamin dan mineral semula jadi Parapharm: Leveton P, Elton P, Leveton Forte "," Elton Forte "," Apitonus P "," Osteomed "," Osteo-Vit "," Osteomed Forte "," Eromax "," Memo-Vit "dan" Cardioton ". Itulah sebabnya kami sangat memperhatikan setiap bahan semula jadi, membicarakan kepentingan dan faedahnya bagi tubuh yang sihat..

Apa itu triptofan:
sifat kimia asid amino

Sekiranya anda ingin memahami jenis bahan triptofan, anda perlu mempertimbangkan sekumpulan asid amino penting - sebatian yang tidak dapat dihasilkan di dalam badan dan berasal dari makanan. Untuk perkembangan dan pertumbuhan normal, seseorang mesti menerima bahan-bahan ini dalam norma harian. Tryptophan adalah sebahagian daripada kumpulan ini..

Di samping itu, ia menempati tempat penting di antara 20 asid amino proteinogenik yang diperlukan untuk pembentukan protein. Telah terbukti bahawa bahan ini terdapat di semua organisma hidup. Termasuk dalam banyak protein, tetapi yang paling penting adalah triptofan dalam fibrinogen, serta globulin darah.

Secara semula jadi, sebatian ini wujud dalam dua bentuk isomer: L dan D, serta dalam bentuk racemate. Perhatikan bahawa yang pertama sangat berguna untuk seseorang. Dalam bentuk tulennya, L-triptofan adalah serbuk putih atau kekuningan yang terasa pahit. Suhu pemerintahannya ialah 283 darjah Celsius. Asid amino ini sangat larut dalam air, lebih teruk dalam etanol. Sifat kimia penting triptofan - ketika berinteraksi dengan sejumlah bahan, memberikan reaksi warna. Perhatikan bahawa ini adalah asid amino tidak stabil yang mudah dioksidakan. Berkurang dengan cepat semasa hidrolisis asid protein.

Apa kesalahan yang sangat diperlukan
asid amino triptofan?

Ramai yang tidak tahu bahawa triptofan berjaya mengasingkan ahli kimia seperti F. Hopkins dan S. Kohl dari kasein pada tahun 1901. Tetapi minat terhadap bahan ini muncul di kalangan saintis hanya pada tahun 60-an abad yang lalu. Setelah melakukan banyak eksperimen, ternyata asid amino amino triptofan mempunyai kesan yang baik terhadap sistem saraf. Dia dipanggil pada masa itu sebagai salah satu antidepresan terbaik. Ahli biokimia menyatakan bahawa keagresifan orang Maya dan Aztec India dari Amerika Selatan disebabkan oleh dominasi jagung dalam makanan mereka, di mana terdapat sedikit triptofan.

Tidak lama selepas penerbitan seperti itu, triptofan dan persiapannya menjadi sangat popular di negara-negara Barat. Mereka boleh dibeli di kaunter di mana-mana farmasi. Kelebihan asid amino penting seperti keberkesanan dan harga murah telah meningkatkan penjualan triptofan. Tetapi sudah pada pertengahan tahun 80-an, reputasi bahan ini mendapat tamparan serius. Khususnya, pada tahun 1989 "skandal triptofan" meletus di AS, gema yang masih terdengar. Kemudian lebih dari seribu orang Amerika jatuh sakit dengan gangguan serius - sindrom eosinophilia-myalgia. Pesakit mengalami kesakitan yang teruk pada otot dan sendi, demam, sesak nafas dan kelemahan.

Akibatnya, 38 pesakit mati akibat penyakit ini. Pada tahun 1991, pemerintah memperkenalkan larangan penjualan ubat triptofan sepenuhnya. Kemudian, sebagai hasil penyelidikan, ternyata hanya produk syarikat Jepun Showa Denko yang membawa kepada hasil yang begitu buruk. Selain itu, bukan ubat itu sendiri yang bertanggung jawab atas penyakit ini, tetapi pelanggaran teknologi pembuatannya. Tryptophan mula dijual pada awal tahun 2000-an, tetapi noda reputasinya belum dicuci. Ramai pakar pemakanan di Amerika Syarikat masih percaya bahawa pengambilan zat ini dalam jumlah besar berbahaya bagi kesihatan..

Sifat unik.
Nilai asid amino untuk badan

Seperti yang kita katakan di atas, triptofan adalah asid amino penting yang tidak dapat dihasilkan oleh badan. Pengambilannya secara berkala dengan makanan sangat penting apabila anda mempertimbangkan pentingnya asid amino untuk tubuh. Bahan ini berperanan besar dalam fungsi sistem endokrin dan saraf. Khususnya, perlu untuk proses fisiologi yang penting seperti tidur.

Di samping itu, penting untuk berehat dan berehat, yang bermaksud bahawa dengan pertolongannya, kita akan sentiasa kelihatan baik. Tryptophan boleh dipanggil antidepresan semula jadi, berkat itu kita merasa tenang dan harmoni. Kenapa? Ia mudah: dia bertanggungjawab untuk menghasilkan banyak bahan penting untuk tubuh di otak. Yang pertama adalah niasin (vitamin B3). Kedua, serotonin, neurotransmitter yang paling penting, yang disebut "hormon kebahagiaan." Inilah pejuang utama dengan kemurungan di dalam badan kita, yang menimbulkan perasaan kesejahteraan emosi..

Adalah penting bahawa triptofan diperlukan untuk pembentukan melatonin. Melatonin menyumbang kepada tidur cepat dan jangka masa tidur. Ngomong-ngomong, serotonin dihasilkan pada waktu siang, dan melatonin dihasilkan pada waktu malam. Asid amino ini juga diperlukan untuk penghasilan: kinurenin, asid quinolinic, yang sangat diperlukan untuk pertumbuhan dan perkembangan normal.

Kami mengetengahkan fungsi penting lain dari zat dalam badan:

  • mengambil bahagian dalam sintesis protein;
  • membantu mengawal selera makan;
  • menguatkan sistem imun;
  • mengambil bahagian dalam pengeluaran hormon pertumbuhan;
  • menormalkan tekanan darah;
  • meningkatkan ambang kesakitan;
  • berkesan untuk gangguan hiperaktif pada kanak-kanak;
  • membantu dengan sindrom keletihan kronik.

Sebagai tambahan, kita boleh mengatakan bahawa mengambil persediaan triptofan memperbaiki keadaan pesakit dengan penyakit kardiovaskular. Bahan ini juga sesuai untuk rawatan alkoholisme yang kompleks, kerana ia dapat mengurangkan kesan toksik etanol dan melegakan badan semasa gejala penarikan. Bagi wanita, bahan ini sangat berguna kerana memudahkan PMS. Berkesan dalam merawat kegemukan, kerana dapat mengurangkan rasa lapar.

Kadar harian

Tubuh mesti menerima asid amino ini dalam jumlah yang diperlukan, jika tidak, ia akan bertindak sebagai bahan penghad. Ini bermaksud bahawa kekurangannya boleh menjadi faktor yang menghalang perkembangan tubuh. Lebih-lebih lagi, badan akan mengambil sebatian yang diperlukan dari rizab dalaman - sel tisu otot. Sangat penting untuk mencegah perkembangan kejadian seperti ini pada remaja yang badannya belum terbentuk sepenuhnya. Menurut kebanyakan saintis, kadar triptofan harian adalah 0, 25 g. Sudah tentu, dengan latihan intensif, angka ini akan meningkat.

Adalah dipercayai bahawa lebih baik tidak mengambil lebih dari 3-4 gram asid amino pada satu masa. Juga perlu dipertimbangkan komponen genetik dari isu tersebut. Untuk metabolisme protein normal, seseorang memerlukan sedikit lebih banyak daripada bahan ini, yang lain sedikit lebih sedikit. Untuk menentukan berapa banyak triptofan yang anda perlukan, anda boleh menggunakan formula ini: 3.5 mg dikalikan dengan berat badan.

Produk apa yang ada
triptofan asid amino penting

Seperti yang kita katakan sebelumnya, sumber utama bahan ini adalah protein. Pada masa yang sama, triptofan asid amino penting terdapat dalam makanan tumbuhan dan haiwan. Untuk kegembiraan vegetarian, kami mengatakan bahawa banyak makanan "berperikemanusiaan" sangat kaya dengan sebatian ini. Berikut adalah senarai makanan sihat, nombor di sebelah nama menunjukkan bahan dalam miligram per 100 gram produk.

Makanan haiwan:

  • ayam –350;
  • ayam belanda - 480;
  • daging lembu - 250;
  • daging lembu - 220;
  • daging babi -190;
  • telur - 200;
  • kaviar merah - 960;
  • salmon - 220;
  • Keju Belanda - 790;
  • keju kotej - 210;

Makanan tumbuhan:

  • oatmeal - 160;
  • kacang soya - 600;
  • soba - 180;
  • kacang polong - 260;
  • biji bunga matahari - 300;
  • kacang pain - 420;
  • badam - 630;
  • kacang –750;

Para saintis mendapati bahawa kandungan asid amino tertinggi pada haiwan langka - singa laut (2589 mg). Semua unggas kaya dengan produk ini..

Kekurangan triptofan dalam badan

Perhatikan bahawa kekurangan triptofan dalam badan cukup mudah untuk dikenalpasti. Kami akan menamakan beberapa gejala ciri utama:

  • keletihan cepat;
  • sakit kepala yang berterusan;
  • prestasi berkurang;
  • tidur yang tidak stabil dan cetek;
  • gangguan sistem kardiovaskular;
  • mudah marah;
  • kepekatan rendah;
  • kerencatan pertumbuhan pada kanak-kanak;
  • kecenderungan makan berlebihan.
  • kekejangan arteri koronari.

Telah diperhatikan bahawa kekurangan vitamin B3 dikaitkan dengan kekurangan triptofan dalam tubuh. Juga, beberapa saintis percaya bahawa orang yang rentan terhadap pencerobohan mempunyai sedikit zat penting ini dalam darah mereka dan, sebagai hasilnya, mereka mengalami kekurangan "hormon kebahagiaan", serotonin.

Tryptophan berlebihan dalam Badan.
Overdosis asid amino

Saya mesti mengatakan bahawa kelebihan triptofan dalam badan adalah fenomena yang agak jarang berlaku, tetapi terdapat beberapa penyakit yang disertai oleh pengumpulan asid amino ini. Sehubungan dengan itu, hipertryptophanemia keluarga, yang berlaku kerana gangguan metabolik, harus disebutkan. Akibatnya menyedihkan: sakit sendi, gangguan penglihatan, kelewatan perkembangan. Perlu disebut juga sindrom Thad, yang paling sering menyebabkan kerdil. Gangguan ini berkembang jika triptofan tidak berubah menjadi kinurinine..

Tryptophan harus digunakan dengan berhati-hati oleh orang yang menderita diabetes mellitus, katarak, achlorhydria. Adalah perlu untuk menyebutkan gejala overdosis asid amino: muntah, pening, cirit-birit, perut kembung. Dalam kes yang jarang berlaku, sindrom serotonik berlaku, disertai dengan pergolakan, kegelisahan, lakrimasi.

Apa yang digabungkan dengan triptofan?

Terbukti bahawa asid amino ini hanya diserap dengan vitamin B, magnesium dan zink. Dalam satu siri eksperimen, didapati bahawa triptofan digabungkan dengan makanan karbohidrat. Oleh itu, ia sampai ke otak dengan lebih cepat, di mana ia mula menghasilkan serotonin. Oleh itu, adalah berkesan untuk menggunakan bahan ini dengan oatmeal atau buah. Anda boleh meminumnya dengan air atau jus, tidak digabungkan dengan susu dan produk protein lain. Perhatikan bahawa triptofan meningkatkan tindakan antipsikotik, kecemasan, alkohol.

Penggunaan asid amino dalam
industri dan perubatan

Agar anda mempunyai gambaran lengkap tentang triptofan, anda perlu membincangkan penggunaan asid amino dalam industri. Telah berjaya digunakan dalam farmaseutikal untuk pengeluaran bahan tambahan makanan dan ubat-ubatan. Matlamat utama ubat ini adalah untuk melawan kemurungan dan menormalkan tidur. Telah terbukti bahawa bahan unik ini dapat membantu walaupun dengan kemurungan teruk dan insomnia kronik. Dalam kes sedemikian, dos tryptophan tinggi dan mencapai 3 g.

Di samping itu, asid amino ini digunakan dalam pembuatan makanan haiwan. Aditif yang diperoleh dari itu diperlukan untuk pertanian - ia membantu memperoleh banyak ternak, meningkatkan penyerapan makanan.

Tryptophan dalam sukan

Diakui, triptofan lebih jarang digunakan dalam sukan daripada mengatakan BCAA atau L-arginine. Tetapi ini sama sekali tidak bermaksud bahawa atlet tidak memerlukan bahan ini. Sebaliknya, asid amino inilah yang diperlukan untuk pengeluaran hormon pertumbuhan, yang mencetuskan pertumbuhan jisim otot, mempercepat sintesis protein. Mungkin triptofan yang paling penting adalah untuk pembina badan, kerana ia membantu mengawal selera makan dalam tempoh "pengeringan"..

Mengambil triptofan tulen tidak mungkin masuk akal bagi kebanyakan atlet. Kompleks vitamin semula jadi akan memberi banyak manfaat kepada mereka. Sehubungan dengan itu, perlu diperhatikan suplemen makanan Leveton Forte yang mengandungi komponen seperti brood drone, debunga lebah, dan akar debunga. Ini adalah bron drone yang merangkumi asid amino yang diperlukan untuk atlet, termasuk triptofan. Semua komponen kompleks vitamin ini berjaya saling melengkapi, meningkatkan daya tahan dan meningkatkan kecekapan.

Tryptophan

Tryptophan adalah asid amino penting yang diperlukan untuk membuat protein..

Dipersembahkan dalam makanan protein yang berasal dari haiwan dan sayur-sayuran. Satu-satunya cara untuk mengisi simpanannya dalam tubuh manusia adalah makanan yang betul..

Nilai untuk lelaki

Bahan ini mempunyai kesan positif yang sangat besar pada tubuh. Tryptophan digunakan untuk memerangi insomnia dan gangguan irama tidur, dan digunakan untuk kemurungan dan kegelisahan..

Juga diperhatikan bahawa kehadiran jumlah asam amino yang diperlukan melegakan gejala sindrom pramenstruasi, memudahkan proses berhenti merokok, dan membantu orang yang terlibat secara profesional dalam sukan untuk meningkatkan hasil.

Dan walaupun seseorang tidak dapat mensintesis triptofan sendiri, bahan ini sangat diperlukan untuk kehidupan normal. Contohnya, pengeluaran vitamin B3 (niasin) tanpa triptofan akan berhenti sepenuhnya. Ini juga menjadi masalah bagi tubuh untuk menghasilkan serotonin - yang disebut "hormon kebahagiaan", yang sangat penting untuk fungsi otak dan sistem saraf. Di samping itu, ia bergantung pada kepekatan serotonin dalam suasana hati, kualiti tidur, tahap ambang kesakitan dan juga pergerakan usus yang betul dan kekebalan pelbagai jenis keradangan.

Sebagai tambahan, triptofan adalah pembantu yang sangat baik dalam memerangi hiperaktif pada kanak-kanak, tekanan, berat badan berlebihan dan selera makan yang berlebihan. Sebilangan besar penghidap migrain didapati mempunyai tahap triptofan yang rendah..

Antara fungsi lain dari bahan tersebut:

  • pengaktifan hormon pertumbuhan;
  • kesan yang baik pada jantung dengan meneutralkan kesan tekanan;
  • perlindungan separa badan daripada kesan berbahaya dari nikotin;
  • pencegahan bulimia berulang.

Penyelidikan yang menarik

  1. Rasa geram

Para saintis melakukan eksperimen yang menarik dengan penyertaan orang yang mengidentifikasi diri mereka sebagai "pemarah." Peserta dalam eksperimen diberi 100 mg triptofan tiga kali sehari, dan tidak lama kemudian mereka berjaya mencatat hasil positif. Orang menjadi lebih patuh, tingkah laku mereka digantikan oleh yang lebih menyenangkan bagi orang lain, keinginan eksperimen untuk pertengkaran telah menurun. Tetapi 500 mg bahan yang diambil sekali menghilangkan remaja dari peningkatan keagresifan fizikal.

Gangguan tidur adalah penyebab kerengsaan dan kegelisahan banyak orang. Pada tahun 1970-an, dipercayai bahawa triptofan yang diambil pada dosis 1-5 gram membantu meningkatkan kualiti tidur. Tetapi kemudian didapati bahawa untuk memasuki tahap tidur nyenyak, 250 mg asid amino sudah cukup. Kajian lebih lanjut menunjukkan bahawa 1 g bahan membantu memerangi insomnia dengan berkesan, secara signifikan memendekkan waktu untuk tidur, mengurangkan terjaga pada waktu malam. Tryptophan juga terbukti berkesan dalam mengawal apnea tidur yang obstruktif..

Telah diketahui bahawa suasana hati yang buruk, keadaan tertekan dan keburukan selalunya disebabkan oleh kekurangan serotonin, dan oleh itu triptofan. Tetapi ada satu lagi fakta yang ingin tahu. Ternyata kekurangan asid amino dapat mempengaruhi ekspresi wajah, menyebabkan ekspresi wajah yang lebih jahat.

Pencernaan

Setelah penyerapan triptofan dengan makanan, tubuh memprosesnya menjadi 5-hidroksitrofan, dan kemudian menjadi hormon serotonin, yang bertanggungjawab untuk pertukaran impuls antara sel saraf. Tetapi metabolisme lengkap zat hanya mungkin berlaku sekiranya terdapat dos vitamin B6, B9 dan C yang mencukupi.

Keperluan harian

Kadar triptofan harian ditentukan berdasarkan usia dan keadaan kesihatan manusia. Dan dalam masalah ini, pendapat para ahli dibahagikan. Ada yang berpendapat bahawa keperluan tubuh orang dewasa yang sihat untuk asid amino adalah sekitar 1 g. Yang lain mencadangkan dos harian formula: 4 mg triptofan per kilogram berat badan. Oleh itu, seseorang yang berumur 70 kg harus menerima kira-kira 280 mg bahan setiap hari. Tetapi kedua-duanya sebulat suara berpendapat bahawa stok bahan berguna harus diambil dari makanan semula jadi, tetapi bukan persediaan farmakologi. By the way, ada bukti bahawa penggunaan karbohidrat dan protein secara serentak meningkatkan jumlah triptofan yang diserap.

Orang dengan semua jenis gangguan mental, migrain, gangguan tidur, ambang kesakitan rendah, penyakit kardiologi, sindrom keletihan kronik, anoreksia, bulimia, dan ketagihan alkohol harus sangat memperhatikan penggunaan standard tryptophan harian yang diperlukan (dan bahkan sedikit lagi)..

Penggunaan asid amino dalam dos tinggi boleh membahayakan orang dengan sindrom Price, Thad atau Hartnup, serta gangguan yang menyumbang kepada pengumpulan triptofan.

Apa yang Menggalakkan Kekurangan Asid Amino

Pertama, dan yang paling penting, kekurangan triptofan menyebabkan kekurangan serotonin dan vitamin B3, yang mana pengeluarannya secara langsung bergantung kepada asid amino ini. Oleh itu, kegelisahan, gangguan tidur, PMS. Kedua, pengambilan tryptophan yang tidak mencukupi kerana kekurangan magnesium menyebabkan kekejangan arteri koronari. Dermatitis, masalah pencernaan, cirit-birit, dan gangguan mental juga dapat menandakan kekurangan asid amino. Selain itu, kekurangan zat boleh menyebabkan penyakit jantung, serta menyebabkan ketagihan alkohol dan keletihan yang tidak sihat.

Bahaya berlebihan

Walaupun terdapat banyak kesan positif dari triptofan semula jadi pada tubuh manusia, terdapat beberapa amaran mengenai pengambilan zat tersebut dalam bentuk bahan tambahan atau tablet biologi. Overdosis boleh menyebabkan pedih ulu hati, sakit perut, sendawa, kembung perut, muntah, cirit-birit, kehilangan selera makan dan pembengkakan pundi kencing. Kesan sampingan lain yang mungkin termasuk sakit kepala, mengantuk, pening, kelemahan otot, dan mulut kering..

Dos selamat maksimum yang boleh diterima, yang tidak menyebabkan kesan sampingan, dianggap 4.5 gram. Apabila digunakan melebihi standard ini dalam kombinasi dengan antidepresan, ia boleh menyebabkan apa yang disebut "sindrom serotonin" (kecelaruan, kekejangan, suhu badan tinggi, kadang-kadang koma). Tryptophan juga harus digunakan dengan berhati-hati pada orang dengan penyakit ginjal atau hati..

Ujian makmal darah dapat menentukan jumlah sebenarnya triptofan dalam tubuh, khususnya, dengan kandungan asid 3-hidroksianthranilik.

Sumber makanan

Tryptophan adalah komponen tradisional bagi kebanyakan makanan protein..

Cadangan asid amino terdapat dalam coklat, oat, kurma, susu, yogurt, keju cottage, daging merah, telur, ikan, unggas, wijen, buncis, bunga matahari dan biji labu, pisang, kacang tanah, dan jagung. Anda juga dapat mengisi jumlah asid amino dari asparagus, puncak bit, chard, kubis, brokoli, kembang kol, saderi, timun, cendawan, selada air, sayuran pedas, lobak, halia, labu, wortel, rumput laut.

Tetapi, mungkin, produk yang paling popular, namanya secara tradisional dikaitkan dengan triptofan, adalah ayam belanda. Penyelidik dibahagikan kepada 2 kumpulan: ada yang berpendapat bahawa daging burung ini sangat kaya dengan triptofan, sementara yang lain menolaknya. Tetapi baru-baru ini, perdebatan nampaknya telah berakhir: para pihak bersetuju bahawa terdapat banyak tryptophan dalam daging kalkun seperti di kebanyakan burung lain.

10 makanan kaya triptofan teratas
Nama Produk (100g)Jumlah triptofan (mg)
Benih, kacang567
Produk soya575
Keju571
Daging415
Burung404
Ikan335
Makanan Laut330
Bran, biji-bijian yang tumbuh335
Telur167
Kekacang115

Dan jika anda menganalisis setiap kategori produk ini, maka antara biji dan kacang, wijen, bunga matahari, pistachio, kacang mete, badam dan kacang hazel dapat memiliki kepekatan tertinggi dalam bahan tersebut. Di antara produk soya, lebih baik memberi keutamaan kepada tauhu, dan penting untuk menjadikan parmesan, cheddar dan mozzarella sebagai kegemaran anda dalam kategori keju. Walaupun ini tidak bermaksud bahawa anda harus mengabaikan jenis seperti edam, gouda atau Swiss - mereka juga mempunyai triptofan.

Arnab adalah daging yang paling tepu dengan asam amino (dalam 100 gram produk terdapat lebih daripada 130% pengambilan harian yang disyorkan). Sedikit kurang zat, tetapi juga banyak terdapat pada daging babi, daging kambing dan daging sapi. Di antara daging unggas adalah ayam terkemuka, ayam belanda, ayam betina (sayap dan kaki).

Semasa memilih ikan, lebih baik memilih halibut, salmon, trout atau makarel. Tetapi makanan laut boleh mengambil segalanya. Lobster berduri, sotong, udang, udang karang, udang karang, tiram dan kerang, walaupun dalam bahagian kecil, akan memenuhi keperluan harian untuk triptofan.

Bijirin yang paling berguna: kuman gandum, soba, oatmeal dan dedak gandum. Kacang Terbaik: Kacang dan Lentil yang berbeza.

Sekiranya anda memutuskan untuk memasak sesuatu dari telur ayam, ingin meningkatkan tahap serotonin, ketahui: telur rebus, telur goreng dan telur dadar mengandungi sedikit lebih banyak triptofan daripada rebus.

Interaksi dengan ubat lain

Penting untuk mengambil triptofan dengan berhati-hati dengan antidepresan, yang juga meningkatkan kadar serotonin. Kelebihan hormon ini boleh menyebabkan masalah kesihatan, termasuk perkembangan penyakit jantung..

Mengambil triptofan dengan ubat penenang boleh menyebabkan rasa mengantuk yang berlebihan..

Untuk pembentukan asid amino yang mencukupi, tubuh tidak boleh kekurangan vitamin B6, asid askorbik, asid folik, atau magnesium.

Mungkin sebahagian besar daripada kita terpaksa menghadapi kerengsaan dan suasana hati yang tidak baik, penjelasan logik yang, pada pandangan pertama, tidak. Tetapi sebenarnya, semuanya jauh lebih sederhana - tidak cukup makanan kaya triptofan dalam diet. Sekarang anda tahu ini, serta tempat mencari sumber kebahagiaan anda. Sesungguhnya, kadang-kadang kebahagiaan sebenarnya ada pada makanan yang sihat. Jadi mengapa tidak memasak sesuatu yang lazat daripada produk di atas sekarang? Dan semoga kebahagiaan bersamamu!

Kapsul Tryptophan: arahan penggunaan

Arahan manual

Penerangan

Kapsul gelatin keras berwarna putih.

Struktur

Setiap kapsul mengandungi:

bahan aktif: L-triptofan - 200 mg;

eksipien: metil selulosa, kalsium stearat.

Komposisi gelatin keras kapsul nombor 0: gelatin, titanium dioksida (E 171).

Kumpulan farmakoterapeutik

Ubat lain yang digunakan untuk penyakit sistem saraf.

Tryptophan adalah salah satu daripada 8 asid amino penting. Selain mengambil bahagian dalam sintesis protein, triptofan adalah sumber pembentukan serotonin, melatonin, kinurinine, asid quinolinic di otak, yang memainkan peranan penting dalam pengaturan perilaku, mood, fungsi kognitif dan tidur. Selain itu, triptofan meningkatkan tahap dopamin, norepinefrin, beta-endorfin di otak dan memodulasi fungsi endokrin melalui pertukaran serotonin.

Petunjuk untuk digunakan

Pembetulan gangguan tidur yang berkaitan dengan gangguan tidur; alkohol dan ketagihan dadah (sebagai sebahagian daripada terapi kompleks dengan tujuan meratakan manifestasi gejala penarikan).

Dos dan pentadbiran

Sapukan di dalam. Kapsul disyorkan untuk ditelan keseluruhan, tanpa mengunyah, dengan sedikit air.

Sekiranya insomnia kronik - luangkan 20-30 minit sebelum tidur yang diharapkan, basuh dengan air. Orang dewasa dari usia 18 tahun diresepkan 1 g (5 kapsul). Atas cadangan doktor, dos boleh dinaikkan menjadi 2 g (10 kapsul).

Ketagihan alkohol dan dadah (sebagai sebahagian daripada terapi kompleks dengan tujuan meratakan manifestasi gejala penarikan) - 3-4 kali sehari dalam dos harian hingga 2 g dengan makanan kaya karbohidrat, yang meningkatkan keberkesanan tryptophan.

Pengalaman yang tidak mencukupi dengan rawatan jangka panjang. Tempoh tryptophan yang disyorkan adalah 3-4 minggu, keperluan untuk terapi berterusan ditentukan secara individu setelah berunding dengan doktor.

Kanak-kanak dan remaja bawah 18 tahun

Tryptophan tidak digalakkan untuk kanak-kanak di bawah 18 tahun kerana kekurangan pengalaman yang mencukupi.

Kesan sampingan

Menurut ujian klinikal, triptofan dapat diterima dengan baik pada dos yang disyorkan. Seperti semua ubat dengan kesan aktif, tryptophan jarang boleh menyebabkan reaksi alergi dan gangguan gastrousus yang lebih kurang. Dalam 2-3 hari pertama pengambilan ubat, mual mungkin berlaku. Dengan perkembangan reaksi alergi, ubat dihentikan.

Menerima laporan mengenai kejadian pemikiran bunuh diri atau tingkah laku bunuh diri semasa atau awal setelah menghentikan pemberian ubat yang mengandungi triptofan (terutamanya dengan ubat antidepresan atau ubat serotonergik).

Dalam kombinasi dengan antidepresan (terutamanya perencat MAO), triptofan dapat menyebabkan berlakunya sindrom serotonin (gegaran, mioklonus, hiperaktif), gejala yang hilang setelah menghentikan ubat.

Kesan sampingan dikelaskan berdasarkan sistem dan organ, kekerapannya tidak diketahui (tidak

dapat dianggarkan berdasarkan data yang ada):

Gangguan dari sistem darah dan limfa: eosinofilia.

Gangguan mental: pemikiran bunuh diri, tingkah laku bunuh diri.

Gangguan sistem saraf: pening, sakit kepala, mengantuk,

Gangguan vaskular: peningkatan atau penurunan tekanan darah, edema.

Gangguan gastrousus: Mual.

Gangguan pada kulit dan tisu subkutan: reaksi fotosensitiviti.

Gangguan tisu muskuloskeletal dan penghubung: myalgia.

Gangguan dan gangguan umum di tempat suntikan: asthenia, keletihan.

Sekiranya terdapat reaksi buruk, termasuk yang tidak dinyatakan dalam arahan ini, anda mesti berjumpa doktor.

Kontraindikasi

hipersensitiviti terhadap bahan aktif atau komponennya;

kegagalan hati yang teruk, ensefalopati hepatik;

penyakit buah pinggang yang teruk, kegagalan buah pinggang;

sindrom karsinoid dengan kardiomiopati karsinoid (sindrom Hedinger's / Hedinger-Syndrom);

sindrom eosinofilia-myalgia sebelumnya (EMS). EMS dicirikan oleh eosinofilia (lebih daripada 1.0 × 109 / l) dan mialgia teruk sekiranya tidak ada penyakit berjangkit atau onkologi;

pemberian bersama antidepresan dari kumpulan perencat monoamine oksidase dan perencat pengambilan serotonin selektif.

Tidak digalakkan untuk kanak-kanak dan remaja di bawah 18 tahun, wanita hamil dan wanita yang sedang menyusui.

Berlebihan

Gejala overptosis triptofan adalah sakit kepala, pening, muntah, cirit-birit, perut kembung; jarang - tanda-tanda sindrom serotonin (apabila digabungkan dengan antidepresan). Sekiranya gejala overdosis muncul, dos ubat harus disesuaikan atau ubat dibatalkan.

Rawatan overdosis simptomatik, termasuk, jika perlu, penggunaan cara untuk mengekalkan fungsi penting.

Langkah berjaga-jaga

Sebelum mengambil triptofan, penyebab gangguan tidur seperti gangguan kemurungan atau gangguan mental lain harus dikecualikan, kerana kekurangan rawatan yang mencukupi penuh dengan risiko bagi pesakit (lihat di bawah, "Pemikiran bunuh diri / tingkah laku bunuh diri").

Perhatian harus diberikan semasa bersama-sama memberikan triptofan dengan ubat jenis fenotiazin atau benzodiazepin (lihat bahagian Interaksi dengan Ubat-ubatan Lain), serta dengan perencat monoamine oksidase (termasuk seperti selegiline, procarbazine dan furazolidone). Semasa mengambil tryptophan, peningkatan atau penurunan tekanan darah adalah mungkin, pemantauan tekanan darah diperlukan.

Perlu berhati-hati semasa mengambil dextromethorphan (termasuk dalam ubat antitussive).

Sindrom Eosinophilia-myalgia (EMS) dilaporkan selepas pengambilan ubat yang mengandungi L-triptofan. Gangguan multisistem ini biasanya dapat dipulihkan, tetapi dalam kes yang jarang berlaku boleh membawa maut. Sebab-sebab perkembangan sindrom EMS belum dapat dipastikan sepenuhnya. EMS boleh merangkumi gejala berikut: eosinofilia, sakit sendi, sakit otot, demam, kegagalan pernafasan, neuropati, edema periferal, gangguan kulit (sklerosis, lesi papular atau urtikaria). Sekiranya terdapat gejala-gejala ini, perlu berhenti mengambil ubat, melakukan pemeriksaan pesakit dan mengecualikan sindrom EMS.

Kerana interaksi antara perencat pengambilan semula L-triptofan dan serotonin, sindrom serotonin dapat berkembang, tanda-tanda awal di antaranya adalah pergolakan, kegelisahan, takikardia, tekanan darah tinggi, gegaran, mioklonus, dan gangguan gastrointestinal, termasuk cirit-birit.

Fikiran bunuh diri / tingkah laku bunuh diri:

Depresi dan gangguan mental yang lain dikaitkan dengan peningkatan risiko pemikiran bunuh diri, kecederaan diri, dan bunuh diri. Risiko meningkat berterusan sehingga pelepasan gejala penyakit yang mendasari berlaku. Oleh itu, gangguan ini harus didiagnosis sebelum memulakan triptofan..

Pesakit dengan riwayat tingkah laku bunuh diri atau (sebelum rawatan) cenderung melakukan tindakan bunuh diri, risiko pemikiran bunuh diri atau percubaan bunuh diri semasa mengambil triptofan mungkin meningkat, terutama pada pesakit di bawah usia 25 tahun. Pesakit seperti itu harus dipantau secara rapi semasa rawatan, terutama pada awal rawatan dan setelah penyesuaian dos. Pesakit sendiri dan penjaga mereka harus diberi amaran mengenai perlunya pemantauan berterusan dan segera memberitahu doktor jika gejala penyakit tidak berkurang atau bertambah buruk semasa rawatan, serta jika terjadi perubahan tingkah laku, munculnya pemikiran bunuh diri.

Kanak-kanak dan remaja bawah 18 tahun

Oleh kerana pengalaman penggunaannya tidak mencukupi, tryptophan tidak dimaksudkan untuk digunakan pada kumpulan usia ini.

Gunakan semasa mengandung dan menyusui

Tryptophan tidak disyorkan untuk digunakan selama kehamilan dan semasa menyusui, kerana tidak ada pengalaman yang cukup dengan penggunaan ubat selama periode ini.

Kesan pada kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme lain yang berpotensi berbahaya

Memandangkan kemungkinan mengantuk dan pening semasa mengambil triptofan, anda harus menahan diri dari memandu dan bekerja dengan mekanisme yang berpotensi berbahaya.

Interaksi dengan ubat lain

Tryptophan dapat meningkatkan kesan penenang antipsikotik, antidepresan, kecemasan, dan alkohol. Apabila digabungkan dengan perencat MAO, antidepresan trisiklik dan heterosiklik, serta perencat pengambilan serotonin selektif, risiko mengembangkan sindrom serotonin (gegaran, hipertonus, mioklonus, hiperaktif, halusinasi, dll.) Meningkat. Gejala ini hilang tanpa akibat setelah pembatalan triptofan..

Kesan triptofan dapat ditingkatkan dengan pemberian fenitoin secara serentak dan melemahkan sekiranya berlaku pemberian bersama dengan karbamazepin. Tryptophan boleh mengurangkan kesan levodopa kerana persaingan untuk penyerapan dan pengangkutan ke otak. Sekiranya pemberian ubat secara serentak atau sebelumnya dari kumpulan fenotiazin atau benzodiazepin, peningkatan keinginan seksual adalah mungkin. Apabila digabungkan dengan triptofan, kesan garam litium, serta ubat-ubatan dengan tahap pengikatan yang tinggi terhadap protein plasma darah (misalnya, digitoxin), dapat ditingkatkan..

Keadaan simpanan

Di tempat yang dilindungi dari kelembapan dan cahaya pada suhu tidak lebih tinggi dari 25 ° C.

Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak.

Jangka hayat

3 tahun. Jangan gunakan selepas tarikh luput yang tertera pada bungkusan.

Pembungkusan

10 kapsul dalam pek lepuh.

Dua, tiga atau lima pek lepuh, bersama dengan arahan untuk digunakan dalam bungkusan kadbod.

Syarat Percutian

Republik Belarus, 220007, Minsk,

st. Fabritsiusa 30, t / f: (+375 17) 220 37 16,

Baca Mengenai Faktor Risiko Diabetes