Gula: kandungan kalori dan protein, lemak, kandungan karbohidrat

Gula mengandungi setiap 100 gram produk:
Kandungan kalori: 398 kcal. (1665.23 kJ.)
Protein: 0 g.
Lemak: 0 g.
Karbohidrat: 99.7 g.

Maklumat mengenai kandungan kalori produk diambil rata-rata dari pelbagai sumber dan mungkin berbeza dari yang sebenarnya bergantung pada jenis, jenis atau ciri lain dari produk tertentu.

Gula dalam resipi:

www.yournutrinition.ru © 2016 - 2020

Semua maklumat di laman web mengenai diet, mengira kehilangan lemak dan pengambilan kalori, pilihan pemakanan, dan lain-lain adalah maklumat..
Sebelum digunakan, disyorkan untuk berjumpa pakar (doktor).

Jadual produk BZHU dalam 100 gram

Jadual produk BZHU dalam 100 gram

Berapakah kandungan kalori makanan? Apabila seseorang makan makanan, tubuhnya mendapat tenaga. Jumlahnya dianggap kalori.

Berikut adalah jadual produk BJU dalam 100 gram: protein, lemak, karbohidrat (kalori dalam 100 gram).

1 gram lemak membebaskan 9.3 kalori, 1 gram karbohidrat 4.1 kalori, 1 g protein 4.1 kalori.

Susu dan susu

Sekiranya badan kekurangan protein, kelemahan otot akan muncul dan badan akan habis. Bagaimana untuk menampung jumlah protein yang hilang? Perlu menggunakan produk tenusu. Sekiranya anda menggunakannya secara sistematik, jisim otot akan meningkat. Otot memerlukan sejumlah besar tenaga, yang bermaksud bahawa proses pembakaran lemak akan ditingkatkan.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Yogurt semula jadi 1.5% lemak88.05,01,53,551
Kefir tanpa lemak91.43.00.13.8tiga puluh
Kefir lemak88.32,83.24.159
Susu88.52,83.24.758
Susu asidofilik81.72,83.210.883
Susu tepung keseluruhan4.025.625.039,4475
Susu pekat74.17.07.99.5135
Susu pekat dengan gula26.57.28.556.0315
Yogurt88.42,83.24.158
Ryazhenka85.33.06.04.185
Krim 10%82,23.0104.0118
Krim 20%72.92,8dua puluh3.6205
Krim masam 10%82.73.0102.9116
Krim masam 20%72.72,8dua puluh3.2206
Curd dan curd khas41.07.123.027.5340
Keju Rusia4023,4tiga puluh-371
Keju Belanda38.826.827.3-361
Keju Switzerland36,424.931.8-396
Keju Poshekhonsky41.026.026.5-334
Keju yang diproses55.024.013.5-226
Keju kotej lemak64.714.018.01.3226
Curd berani71.016.79.01.3156
Keju kotej rendah lemak77.718.00.61,586

Produk roti, tepung

Oleh kerana produk roti dianggap tinggi kalori, ketika menurunkan berat badan mereka mesti dimakan dalam jumlah kecil. Roti rai - inilah yang harus disukai. Adalah dinasihatkan bahawa pastri sama sekali tidak muncul dalam diet. Pembakar tanpa ragi - musuh keharmonian!

Seperti yang diketahui semua orang, roti mengandungi karbohidrat dalam kuantiti yang banyak. Roti + protein adalah gabungan yang buruk.

Pakar tidak mengesyorkan makan susu atau daging dengan roti.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Roti roti42,44.70.749.8214
Roti gandum dari tepung gred I34.37.72,453,4254
Pembakar mentega26.17.64,560297
Bagel17.010,41.368.7312
Pengeringan12.011.01.373.0330
Keropok gandum12.011,21.472,4331
Keropok berkrim8.08.510.671.3397
Tepung gandum premium14.010.30.974,2327
Tepung gandum saya gred14.010.61.373,2329
Tepung gandum II14.011.71.870.8328
Tepung rai14.06.91,176.9326

Bijirin

Sekiranya seseorang menurunkan berat badan, dia mesti mengawasi kalori yang diserap dengan makanan pada siang hari. Sebilangan orang tidak menganggap bijirin. Tetapi sia-sia! Pakar pemakanan yakin: jika anda makan bijirin dalam kuantiti yang banyak, anda dapat menambah berat badan.

Agar angka itu tidak menderita, perlu mengira norma dengan betul. Dalam jadual anda dapat melihat berapa banyak kalori yang terdapat dalam produk kering. Hanya perlu diambil kira bahawa bijirin menyerap air semasa memasak. Jadi, 100 gram bubur akan mempunyai kalori lebih sedikit daripada bijirin kering dengan isipadu yang sama.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Inti soba14.012.62.668.0329
Soba selesai14.09.51.972,2326
Manna14.011.30.773.3326
Oatmeal12.011.95.865,4345
Barli mutiara14.09.31,173.7324
Millet14.012.02.969.3334
Nasi14.07.00.673.7323
Gandum "Poltava"14.012.71,170.6325
Oatmeal1012,25.868.3357
Barli14.010,41.371.7322
Hercules12.013.16.265.7355
Jagung14.08.31,275.0325
Pastasebelas1.370.5338

Sayur-sayuran

Sekiranya anda ingin menurunkan berat badan, anda harus makan sayur-sayuran dalam kuantiti yang banyak. Mereka mempunyai banyak serat, vitamin dan komponen berguna lain. Sebilangan besar daripadanya adalah makanan rendah kalori. Ini seterusnya menyumbang kepada pembakaran lemak..

Sayur-sayuran + protein = gabungan yang baik.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Terung91.00.60.15.524
Orang Sweden87.51,20.18.137
Kacang hijau805,00.213.372
Zucchini93.00.60.35.727
Kubis putih901.8-5,428
kubis merah901.8-6.131
Kembang kol90.92,5-4.929hb
Kentang76.02.00.119.783
Bawang hijau (bulu)92.51.3-4.322
Daun87.03.0-7.340
Bawang mentol86.01.7-9.543
Lobak merah88.51.30.17.033
Timun tanah95.00.8-3.0lima belas
Timun Rumah Hijau96.50.7-1.810
Lada hijau manis92.01.3-4.723
Lada merah manis91.01.3-5.727
Pasli (hijau)85.03,7-8.145
Pasli (akar)85.01,5-11.047
Rhubarb (petiole)94.50.7-2.9enam belas
Lobak93.01,2-4.1dua puluh
Lobak88.61.9-7.034
Lobak90.51,5-5.928
Salad95.01,5-2.214
Beet86.51.7-10.848
Tomato (tanah)93.50.6-4.2Sembilan belas
Tomato (rumah hijau)94.60.6-2.914
Kacang Hijau (Pod)904.0-4.332
Kuda Kuda77.02,5-16.371
Ramson89.02,4-6.534
Bawang putih706.5-21,2106
Bayam91.22.9-2,321
Sorrel901,5-5.328

Buah-buahan dan buah beri

Jangan lupa tentang beri dan buah-buahan. Mereka mesti ada dalam diet. Pakar pemakanan percaya bahawa bukannya kek dan pastri, untuk pencuci mulut, lebih baik makan buah. Sebilangan buah manis mempunyai kandungan kalori yang tinggi. Oleh itu, anda perlu meninggalkan penggunaannya jika anda ingin menurunkan berat badan.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Aprikot86.00.9-10.546
Quince87.50.6-8.938
Plum ceri89.00.2-7.434
Nanas86.00.4-11.848
Pisang74.01,5-22.491
Ceri85.50.8-11.349
Garnet85.00.9-11.852
Pir87.50.4-10.742
Ara83.00.7-13.956
Kayu Anjing85.01,0-9.745
Persik86.50.9-10,444
Taman abu gunung81.01.4-12.558
Chokeberry80.51,5-12.054
Plum taman87.00.8-9.943
Tarikhdua puluh2,5-72.1281
Persimmon81.50.5-15.962
Ceri85.01,1-12.352
Mulberry82.70.7-12.753
Epal-epal itu86.50.4-11.346
Jingga87.50.9-8.438
Buah limau gedang89.00.9-7.335
Lemon87.70.9-3.631
Bahasa Mandarin88.50.8-8.638
Lingonberry87.00.7-8.640
Anggur80.20.4-17.569
Blueberry88.21,0-7.737
Blackberry88.02.0-5.333
Stroberi84.51.8-8.141
Kranberi89.50.5-4.828
Gooseberry85.00.7-9.944
Raspberry87.00.8-9.041
Cloudberry83.30.8-6.831
Buckthorn laut75.00.9-5.5tiga puluh
Kismis putih86.00.3-8.739
Kismis merah85,40.6-8.038
Anggur hitam85.01,0-8.040
Blueberry86.51,1-8.640
Rosehip Segar66.01,6-24.0101
Rosehip Kering14.04.0-60253

Buah kering

Kebanyakan orang yakin bahawa buah kering mengandungi sedikit kalori. Tetapi ini tidak begitu! Produk kering menimbulkan ancaman lebih besar kepada sosok daripada segar. Dan jika kita mempertimbangkan kandungan kalori, maka buah kering adalah produk berkalori tinggi. Dalam jadual buah-buahan kering anda dapat melihat maklumat yang berkaitan..

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Aprikot kering18.05,0-67.5278
Aprikot kering20,25.2-65.9272
Kismis dengan Tulang19.01.8-70.9276
Kismis Kismis18.02,3-71.2279
Ceri18.01,5-73.0292
Pir24.02,3-62.1246
Persik18.03.0-68.5275
Prun25.02,3-65.6264
Epal-epal itudua puluh3.2-68.0273

Kekacang

Kekacang mengandungi protein sayuran. Ia banyak. Produk-produk ini sering kali termasuk dalam diet mereka - vegetarian atau mereka yang mematuhi diet. Dengan menggunakan kekacang, tidak akan ada kekurangan protein dalam badan.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Kacang83.06.00.18.358
Kacang polong14.023.01,657.7323
Kacang polong14.023.01,253.3303
Kacang soya12.034.917.326.5395
Kacang14.022.31.754.5309
Lentil14.024.81,153.7310

Telur ayam (100g) mengandungi 157 kilokalori. Tidak semua orang tahu bahawa kuning telur mempunyai lebih banyak kalori daripada protein. Telur bersaiz sederhana biasa mengandungi kira-kira 70 kkal. Sekiranya telur digoreng, kandungan kalori akan meningkat dan akan berjumlah 125 kilokalori. Sekiranya telur rebus, kandungan kalori akan menjadi 50 kilokalori.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Telur ayam74.012.711.50.7157
Serbuk telur6.84537.37.1542
Protein kering12.173.31.87336
Kuning kering5,434.252,24.4623
Telur puyuh73.311.913.10.6168

Ikan dan makanan laut

Dalam daging ikan, terdapat banyak komponen yang berguna untuk tubuh. Dan varieti rendah lemak mengandungi sedikit kalori. Angka itu tidak akan dipengaruhi oleh ikan yang telah dibakar atau dimasak. Tetapi ini tidak boleh dikatakan mengenai ikan goreng dalam minyak dan ikan dalam tin. Sekiranya mereka dimakan secara sistematik, pound tambahan mungkin muncul.

Burbot79.318.80.6-81

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Gobi70.812.88.15.2145
Salmon merah jambu70.5217-147
Pemukul79.516.12.6-88
Penyerang78.917.71.8-87
Carp79.1enam belas3.6-96
Chum71.3225.6-138
Bau79.815.53.2-91
Bream77.717.14.1-105
Salmon62.920.815.1-219
Lamprey7514.711.9-166
Pollock80.115.90.7-70
Capelin7513.411.5-157
Bass laut75.417.65.2-117
Hinggap sungai79.218.50.9-82
Sturgeon71.416.410.9-164
Halibut76.918.93-103
Whiting biru81.316.10.9-72
Carp75.318.45.3-121
Saira besar59.818.620.8-262
Saira cetek71.320.40.8-143
Salaka75.417.35.6-121
Herring62.717.719.5-242
Ikan Putih72.3Sembilan belas7.5-144
Ikan kembung71.8lapan belas9-153
Ikan Keli7516.88.5-144
Ikan tenggiri74.918.55-119
Sterlet74.9176.1-320
Zander78.9Sembilan belas0.8-83
Kod80.717.50.6-75
Tuna7422.70.7-96
Jerawat53.514.530.5-333
Hake79.916.62.2-86
Pike70.418.80.7-82
Idea80.118.20.3-117
Hati ikan kod26,44.265.7-613
Sotong80.3lapan belas0.3-75
Ketam81.5enam belas0.5-69
Udang77.5lapan belas0.8-83
Kangkung laut880.90.23.05

Perlu meningkatkan imuniti? Makan kaviar ikan. Ia juga merupakan profilaksis yang sangat baik terhadap penyakit jantung dan vaskular. Sekiranya anda menggunakan produk ini, maka aktiviti otak bertambah baik, penglihatan kembali pulih. Dengan penggunaan yang sistematik, anda dapat menurunkan kolesterol darah.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Keta berbutir46.931.613.8-251
Pecahan bream5824.74.8-142
Pecahan Pollock63,228,41.9-131
Sturgeon berbutir5828.99.7-203
Pecahan Sturgeon39.53610,2-123

Lemak, Marjerin, Minyak

Lemak adalah sebatian padat organik yang mengandungi asid lemak. Semua orang tahu bahawa produk ini berkalori tinggi. Tetapi ia melakukan fungsi penting - dalam tubuh manusia ia menyediakan bekalan tenaga.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Daging kambing lemak atau daging lembu cair0.3-99.7-897
Daging babi (tanpa kulit)5.71.492.8-816
Marjerin susu15.90.382.31746
Marjerin sandwic15.80.5821,2744
Mayonis253,1672.6627
Minyak sayuran0.1-99.9-899
Mentega15.80.682.50.9748
Ghee10.3980.6887

Daging, ayam

Daripada sosej kedai, lebih baik makan daging dan jeroan. Mereka lebih berguna. Daging adalah bahan yang membentuk jisim otot. Ini bukan untuk mengatakan bahawa daging adalah produk rendah kalori. Tetapi ayam belanda, arnab, dada ayam, daging sapi dapat dimakan dengan selamat oleh mereka yang mengikuti diet. Harus diingat bahawa daging babi, itik dan domba adalah makanan berkalori tinggi. Lebih sedikit kalori mengandungi: buah pinggang, paru-paru, jantung, hati.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Anak kambing67.616.315.3-203
Daging lembu67.718.912,4-187
daging kuda72.520,27.0-143
Arnab65.320.712.9-199
Babi tanpa lemak54.816,427.8-316
Babi lemak38.711,449.3-489
Lembu78.019.71,2-90
Buah pinggang domba79.713.62,5-77
Hati domba71.218.72.9-101
Hati Domba78.513.52,5-82
Otak Daging Sapi78.99.59.5-124
Hati daging lembu72.917.43,1-98
Buah Pinggang Daging Sapi82.712.51.8-66
Daging Sapi72.612.313.7-173
Hati Daging Sapi79.015.03.0-87
Lidah Daging Sapi71.213.612.1-163
Babi buah pinggang80.113.03,1-80
Hati babi71,418.83.6-108
Hati babi78.015.13.2-89
Lidah babi66.114.216.8-208
Angsa49.716.133.3-364
Turki64.521.612.00.8197
Ayam68.920.88.80.6165
Ayam71.318.77.80.4156
Itik51.516.561.2-346

Sosej

Sekarang kita tidak boleh mengatakan bahawa kualiti sosis adalah "di atas". Semua orang tahu bahawa pengeluar menambah komponen berbahaya pada produk ini. Dan sebarang sosej atau sosej adalah produk berkalori tinggi. Dalam 100 gram lebih daripada 200 kilokalori. Anda boleh membuat sosej sendiri menggunakan bahan semula jadi. Maka jumlah kalori dalam produk akan menjadi kurang dan sosej seperti itu akan membawa lebih banyak faedah kepada tubuh daripada dibeli di kedai.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Kencing Manis Sosej Masak62,412.122.8-254
Diet Sosej Masak71.612.113.5-170
Doktor sosej masak60.813.722.8-260
Amatur sosej rebus57.012,228.0-301
Susu Sosej Masak62.811.722.8-252
Sosej rebus Asingkan64.810.120.11.8228
Sosej Veal Masak55.012.529.6-316
Sosej Babi53.710.131.61.9332
Sosej tenusu6012.325.3-277
Sosej Rusia66,212.019.1-220
Sosej babi54.811.830.8-324
Amatur merokok39.117.339.0-420
Cervelat Asap39.628.227.5-360
Krakow separuh merokok34.616,244.6-466
Minsk separuh merokok52.023.017.42.7259
Poltava separuh merokok39.816,439.0-417
Ukraine merokok44,416.534,4-376
Amatur Asap Rokok25,220.947.8-514
Moscow yang tidak dimasak27.624.841.5-473

Daging dalam tin dan daging salai

Sekiranya kita mempertimbangkan seberapa tinggi kalori daging kalengan, maka kita perlu melihat komposisinya. Sebagai contoh, daging lembu kurang tinggi kalori daripada daging babi. Jadi, setelah pengetinan, ia akan merosakkan angka lebih sedikit.

Sekiranya kita mempertimbangkan penggunaan daging asap, maka mereka tidak termasuk dalam menu diet, kerana kandungan kalori yang tinggi.

Dan apabila orang mempunyai masalah dengan hati, perut, atau pankreas, doktor menasihati mereka untuk tidak makan makanan asap.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Daging lembu yang disenyawakan63.016.818.3-232
Sarapan Pelancong (Daging Sapi)66.920.510,4-176
Sarapan pelancong (daging babi)65.616.915.4-206
Daging cincang63,215,215.72,8213
Babi yang disenyawakan51.114.932,2-349
Baju kurung salai21.07.666.8-632
Pinggang salai37.310.547.2-467
Ham53.522.620.9-279

Cendawan

Ini adalah produk diet rendah kalori. Semuanya bergantung pada jenis apa. Kandungan kalori boleh berbeza dari 15 hingga 30 kilokalori. Anda boleh menggoreng cendawan, memasak sup daripadanya, mengawet atau mengeringkan untuk musim sejuk. Komposisi cendawan tepu. Ia mengandungi sebilangan besar komponen yang berguna untuk tubuh manusia. Sebilangan besar protein sayuran berguna. Dan asid amino yang terkandung di dalamnya mempunyai kesan yang baik pada tubuh.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Putih segar89.93.20.71,625
Putih kering13.027.66.810209
Boletus segar91.62,30.93,731
Boletus segar91.13.30.53.431
Bahan mentah segar83.01.70.31.417

Kacang

Kacang membantu untuk memuaskan rasa lapar dengan cepat dan kekal, serta memperkaya badan dengan komponen berharga. Walau bagaimanapun, kacang tinggi kalori, jadi anda harus menahannya daripada memakannya semasa diet.

Seseorang yang menjalani diet tidak boleh menyalahgunakan kacang.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Hazelnut4.816.166.99.9704
Badam418.657.713.6645
Walnut513.861.310,2648
Kacang tanah1026.345,29.7548
Benih bunga matahari820.752.95578

Gula-gula

Produk mana yang menghasilkan kalori? Ini adalah gula-gula! Mereka bukan sahaja tinggi kalori, tetapi juga berbahaya bagi sosok itu. Komposisi produk ini mengandungi gula, lemak, pelbagai komponen (dalam jumlah besar) yang menyumbang kepada kenaikan berat badan. Gula-gula mengandungi karbohidrat sederhana. Mereka cenderung untuk memuaskan rasa lapar mereka dalam masa yang singkat dan tidak lama kemudian orang itu mahu makan lagi. Apabila seseorang menjalani diet, dia perlu mengecualikan gula-gula dari dietnya.

ProdukAirTupaiLemakKarbohidratkcal
Sayang17,20.8-80.3308
Kacang agar-agar buah73,710,273.1384
Marshmallowdua puluh0.8-78.3299
Iris6.53.37.581.8387
Perkahwinan21-0.177.7296
Karamel (rata-rata)4.4-0.177.7296
Gula-gula berkaca coklat7.92.910.776.6396
Tampallapan belas0.5-80,4305
Gula0.20.3-99.5374
Halva tahini3.912.729.950.6510
Bunga Matahari Halva2.911.629.754516
Coklat gelap0.85,435.352.6540
Coklat susu0.96.935.752,4547

Sekiranya anda membiasakan diri dengan kandungan kalori ramuan, anda boleh mengira berapa kalori yang terdapat dalam hidangan siap. Berikut adalah beberapa hidangan dengan nilai kalori:

Jumlah kalori yang diperlukan untuk hidup kita bergantung pada aktiviti fizikal, usia, jantina, iklim, dll..

Terdapat formula mudah. Ini memungkinkan untuk mengira anggaran jumlah kalori yang diperlukan seseorang setiap hari untuk fungsi normal badan. Anda hanya perlu menggandakan berat badan anda dengan 30.

BERAT (dalam kg) X 30 =.... Kcal

Contohnya, jika berat badan anda sekarang 80 kg, maka 80x30 = 2400 kcal sehari.

Untuk menambah berat badan, kami menambah 500 kkal tambahan ke angka yang dihasilkan, dan jika kami ingin menurunkan berat badan, kami mengurangkan 500 kkal - ini akan menjadi anggaran jumlah kalori yang harus anda konsumsi setiap hari.

Mengenai Makan Tengahari / Maklumat

Jadual komposisi (protein, lemak, karbohidrat) dan kandungan kalori produk

Untuk rujukan. Kandungan kalori adalah jumlah tenaga yang diterima seseorang akibat penyerapan produk tertentu. Jumlah kalori yang diperlukan seseorang bergantung pada kerja yang dilakukan, aktiviti fizikal, jantina, umur, garis lintang geografi (iklim sejuk atau panas). Seperti bahan bakar apa pun, produk makanan, pembakaran di ruang pembakaran badan, membebaskan tenaga. Oleh itu, makanan mempunyai nilai tenaga tertentu yang dapat diukur (contohnya, dalam kilokalori atau joule). Oleh itu, nama lain untuk nilai tenaga makanan adalah kandungan kalori. Setiap daripada kita telah berulang kali melihat pembungkusan kilang produk yang dibeli di angka kedai, yang sesuai dengan nilai tenaga 100 g produk ini. Sesiapa sahaja boleh mengira berapa banyak tenaga yang akan diterima tubuhnya setelah menghabiskan sejumlah produk..

Mengetahui diet harian seseorang, iaitu jumlah makanan yang dimakan setiap hari, termasuk minuman, dan nilai tenaga mereka, mudah untuk mengira jumlah tenaga yang diterima - kandungan kalori dari diet harian. Ahli biokimia dan pakar pemakanan telah lama mengira kandungan kalori dan komposisi hampir semua makanan.

Tidak mungkin menyediakan semua jenis makanan. Walau bagaimanapun, dengan mengambil kira maklumat yang terdapat pada label produk makanan, pengiraan kandungan kalori dalam diet harian tidak menimbulkan kesulitan serius.

Protein, lemak, karbohidrat dalam makanan

Untuk mengekalkan sosok langsing, meningkatkan jisim otot, mengembangkan kekuatan dan daya tahan, pengambilan protein, lemak dan karbohidrat yang optimum diperlukan. Untuk menentukan makanan mana yang mengandungnya, dalam nisbah berapa untuk memakannya, bagaimana untuk mengambil kira keserasian dan kandungan kalori mereka, gunakan jadual yang sesuai.

Produk Protein

Molekul protein terdiri daripada karbon (kira-kira separuh), serta fosfor, besi, sulfur, hidrogen, oksigen.

Tubuh membina sel dari protein. Dalam sistem pencernaan, produk protein dipecah menjadi asid amino, yang memasuki sel dengan darah dan digunakan untuk pembinaan atau memberi tenaga.

Protein yang diterima bersama makanan tidak terkumpul di dalam badan - ia diserap atau dikeluarkan.

Protein kaya dengan telur, produk tenusu, daging lembu, daging babi, arnab, unggas, ikan, makanan laut (kaviar, ketam, kerang). Banyak protein sayuran dalam soya, lentil, kekacang, cendawan.

Protein yang terkandung dalam ikan diserap oleh 93-98%, protein daging - hanya 90%. Dalam tuna, protein hingga 24%., Dalam flounder, cod, ikan mas - hingga 15%, dalam kaviar - hingga 30%..

Protein dalam ikan masin, salai atau kalengan dicerna dan diserap lebih teruk.

Protein telur ayam hampir diserap sepenuhnya, tetapi produk ini cukup tinggi kalori.

Cara terpantas adalah badan mencerna susu dan putih telur, sedikit lebih perlahan - ikan dan daging, agak perlahan - sayur. Makanan protein dicerna dalam persekitaran berasid.Pembekuan dan pencairan mengurangkan faedah protein hampir separuh..

Makanan protein merangsang sintesis hormon pertumbuhan di dalam badan, yang menekan pengambilan glukosa yang berlebihan.

Jadual 1. Kandungan protein dalam beberapa makanan
Produk (100g)Protein (g)
Keju23-26
Keju kotej rendah lemaklapan belas
Kekacang20-23
Ikan17-19
Daging15-21
Telur ayamtiga belas
Semolina, oat11-12
Roti6-8
Produk susu2.5-4
Sayur-sayuran, buah-buahan, buah beri0.5-2.5

Tumbuhan menghasilkan asid amino - protein semula jadi utama. Tubuh haiwan memecah tumbuhan dalam sistem pencernaan menjadi asid amino, dari mana ia membentuk protein haiwan.

Protein tumbuhan sangat penting untuk tubuh manusia.

Sebilangan saintis percaya bahawa penggunaan protein haiwan menyumbat protoplasma selular, mengganggu struktur asalnya, yang menyebabkan penyakit dan penuaan. Selain itu, hingga 70% tenaga yang terkandung di dalamnya dikonsumsi dalam pencernaan protein hewani..

Pengambilan protein harian adalah 80-100g (berdasarkan 1-1.5g protein setiap 1kg berat badan). Apabila 1 g protein dibakar, 4 kcal dilepaskan. Pengambilan produk protein yang berlebihan mempengaruhi hati dan buah pinggang.

Norma ini kontroversial. Beberapa penyelidik percaya bahawa 60g protein sehari cukup untuk orang dewasa, dan 25g untuk yang lebih tua. Kanak-kanak memerlukan protein tiga kali lebih banyak daripada orang tua, iaitu 75g.

Di samping itu, untuk pengambilan 100 g protein yang disyorkan, anda perlu makan 500-600 g daging setiap hari, atau 15-20 telur, minum 3-4 l susu, yang tidak realistik.

Ahli akademik Amosov N.M. mengambil sedikit susu dan daging (50g) untuk membentuk asid amino penting.

Pertubuhan Kesihatan Sedunia telah menetapkan standard: seorang lelaki dengan berat 65 kg setiap hari memerlukan 37 hingga 62 g protein, seorang wanita dengan berat 55 kg - 29-48 g.

Tubuh tidak mengumpul protein, membakarnya agar tidak berubah menjadi bahan toksik (racun kader). Penggunaan paksa (pencernaan) protein berlebihan memerlukan tenaga, yang mungkin sudah tidak mencukupi untuk penyerapan karbohidrat atau lemak, sehingga disimpan dalam bentuk yang tidak dicerna, yang menyebabkan kepenuhan dan peningkatan tekanan pada jantung.

Protein melepaskan separuh tenaga sebanyak karbohidrat.

Sejumlah protein dihasilkan oleh mikroflora usus, menggunakan nitrogen yang dilarutkan dalam jus pencernaan.

Banyak protein mengandungi produk biasa dan berpatutan - biji bunga matahari.

Sebilangan penyelidik menafikan bahawa makan otot adalah penting untuk kekuatan otot. Mereka percaya bahawa daging hanya mempunyai kesan yang menarik, yang disalah anggap sebagai bukti nilai pemakanannya yang ketara. Sebenarnya, penggunaan protein haiwan mengurangkan daya tahan dan prestasi.

Daging dicerna di dalam badan lebih lama daripada makanan lain, yang mana banyak juga yang dianggap sebagai tanda nilai pemakanannya yang tinggi. Sebenarnya, organ dalaman melakukan kerja yang luar biasa. Di dalam darah terdapat sejumlah besar bahan berbahaya, termasuk asid urik, yang menyebabkan gout.

Oleh itu, sesetengah doktor tidak mengesyorkan produk daging atau kaldu untuk kanak-kanak berumur sehingga 7-8 tahun, kerana badan kanak-kanak tidak dapat meneutralkan bahan berbahaya yang terbentuk semasa daging dimakan..

Semasa makan protein haiwan, bahan berbahaya yang terkandung di dalamnya mengganggu sistem saraf, dan garamnya - pembuluh darah. Karnivor mempunyai neurasthenia, penyakit saluran darah, jantung dan darah, mereka kelihatan lebih tua daripada usia biologi.

Produk Karbohidrat

Karbohidrat cepat diserap, diperlukan untuk metabolisme, adalah sebahagian daripada DNA dan RNA, hormon, struktur sel, mengatur metabolisme. Apabila dicerna, makanan karbohidrat berubah menjadi air, karbon dioksida, glukosa, dan kanji. Tenaga dibebaskan yang sangat diperlukan untuk otak dan otot.

Terdapat karbohidrat sederhana dan kompleks:

  • sederhana: fruktosa, glukosa, sukrosa.
  • kompleks: kanji, glikogen, yang merangkumi serat.

Glukosa dan fruktosa meningkatkan gula darah dengan cepat. Glukosa adalah sumber tenaga tisu saraf, jantung, otot. Fruktosa adalah yang paling manis, mengambil bahagian dalam proses metabolik atau diubah menjadi glukosa. Glukosa dan fruktosa mengandungi buah, beri, madu.

Produk yang mengandungi kanji dilengkapi dengan bijirin, kentang, roti, pasta. Dalam sistem pencernaan, mereka terurai, glukosa berada dalam darah, tetapi kadar gula meningkat lebih perlahan.

Serat makanan diperlukan untuk pergerakan usus, mereka mengikat bahan berbahaya. Serat mengandungi sayur-sayuran, buah-buahan, roti gandum, serta soba, barli mutiara, oatmeal.

Bijirin dan kekacang - produk yang badannya tidak hanya menerima protein sayuran, tetapi juga karbohidrat.

Banyak biji-bijian di cengkerang. Oleh itu, misalnya, semolina kurang berguna, walaupun dicerna dengan baik. Nasi kaya dengan protein dan kanji, tetapi rendah serat. Terdapat banyak protein dan lemak dalam oatmeal..

Roti yang dibuat dari tepung gandum dan rai lebih sihat, walaupun kurang dicerna daripada putih.

Pada masa kanak-kanak dan remaja, lebih banyak karbohidrat diperlukan. Pengambilan makanan berlebihan yang mengandungi karbohidrat menyekat pengambilan vitamin dan mineral, produk metabolik terkumpul di dalam badan dan sukar dikeluarkan.

Untuk mengurangkan risiko kegemukan, karbohidrat sebaiknya dimakan bersama herba, buah-buahan, sayur-sayuran.

Tidak seperti protein, persekitaran alkali diperlukan untuk mencerna karbohidrat. Apabila dibakar, 1 g karbohidrat memberikan 4 Kcal tenaga.

Dipercayai bahawa kira-kira 3/5 karbohidrat harus disertakan dengan bijirin (bijirin), 1/5 - dengan gula dan produk yang mengandungi gula, 1/10 - dengan kentang dan tanaman akar lain, 1/10 - dengan buah-buahan dan sayur-sayuran.

Karbohidrat meliputi kira-kira separuh kos tenaga harian badan, setiap hari mereka memerlukan sehingga 400-500g.

Jadual 2. Kandungan Karbohidrat dalam Beberapa Makanan
Produk (100 g)Kandungan kalori (kcal)Kandungan karbohidrat, g
Bijirin
Nasi37273
Tepung sederhana35080
Kacang, buah kering36865
roti putih233lima puluh
Pasta yang dimasak11725
Alat Manisan
Kek krim44067.5
Kuki Roti Pendek50465
Ais Krim Susu16725
Produk Susu dan Tenusu
Buah Kefir5217.5
Susu tepung tanpa gula15812.5
Kefir525
Produk daging dan daging
Sosej daging lembu panggang265lima belas
Sosej babi goreng31812.5
Ikan dan makanan laut
Udang goreng316tiga puluh
Cod goreng dalam minyak1997.5
Roti goreng roti2287.5
Sayur-sayuran
Lada hijau mentahlima belasdua puluh
Kentang rebus8017.5
Bit rebus4410
Kacang rebus487.5
Lobak rebusSembilan belas5
Buah-buahan
Kismis24665
Kurma kering24862.5
Prun16140
Pisang segar79dua puluh
Anggur61lima belas
Ceri Segar4712.5
Epal segar3710
Persik segar3710
Pir4110
Aprikot segar287.5
Jeruk segar357.5
Tangerin segar347.5
Limau gedang segar225
Kacang
Hazelnut3807.5
Badam5655
Walnut5255
Gula dan Jam
gula putih394100
Sayang28877.5
Perkahwinan26170
Gula-gula
Lolipop32787.5
Iris43070
Coklat susu52960
Minuman beralkohol
70% alkohol22235
Vermouth kering11825
Wain merah68dua puluh
Wain putih kering66dua puluh
Bir3210

Makanan kaya karbohidrat berlebihan menyebabkan kegemukan.

Dalam proses yang berlawanan - mengehadkan diet (diet, kelaparan) - tubuh terlebih dahulu mengambil gula dari hati, kemudian dari otot, hanya kemudian tisu adiposa.

Pati kentang dicerna lebih baik daripada bijirin - lapisan nipis di bawah kulit kentang muda mengandungi enzim yang mempercepat pencernaan pati tanaman. Oleh itu, lebih baik makan kentang panggang "dalam seragam".

Serat adalah cengkerang dan serat tumbuhan. Tubuh tidak mencerna serat sepenuhnya, menggunakannya untuk membentuk tinja. Penggunaan makanan serat melambatkan penyerapan karbohidrat, menghilangkan kolesterol berlebihan.

Jadual 3. Kandungan karbohidrat (serat) dalam makanan
Produk (100 g)Kandungan Serat, g
Cendawan keringdua puluh
Kentang8
Raspberry5.1
Kismis (3/4 cawan)5
Epal yang dikupas4.7
Kacang4
Stroberi4
Tarikh3.6
Aprikot kering3,5
Aprikot kering3,5
Jingga3,1
Grat gandum2,8
Roti dedak2.1
Prun1,6
Lobak1,2
Roti (Gandum1,2
Kacang polong1,1
Soba1,1
Barli mutiara1
Kacang1
Beet0.9
Kobis0.7

Makanan berlemak

Makan jumlah lemak yang betul sama pentingnya dengan pengambilan karbohidrat dan protein. Berlebihan serta kekurangan lipid berbahaya bagi tubuh (lipos (lat.) - lemak).

Dengan makanan berlemak, tubuh mendapat peluang untuk membuat lapisan lemak yang dapat mengurangkan kehilangan haba. Lipid melindungi tisu daripada kerosakan ketika dijatuhkan. Mereka mengambil bahagian dalam pembentukan sel, saraf, tisu penghubung.

Makanan kaya lemak juga membekalkan tubuh dengan asid lemak omega-poli tak jenuh. Untuk memenuhi keperluan harian mereka, cukup untuk mengambil 25-30 ml minyak sayuran setiap hari.

Kolesterol diperlukan untuk sel, serta untuk sintesis hormon dan vitamin D. Untuk mengelakkan perkembangan aterosklerosis, cukup untuk mengkonsumsi 0,3-0,5 g kolesterol sehari. Kolesterol kaya dengan makanan seperti telur, keju, ikan berlemak..

Kekurangan makanan berlemak memperburuk keadaan rambut, kulit, melemahkan imuniti, vitamin A, D, E, K yang larut dalam lemak diserap lebih teruk..

Setiap hari, 1 g lemak per 1 g protein harus dibekalkan, kira-kira 80-85 g. Dengan pengiraan yang lebih tepat, diandaikan bahawa bahagian lemak untuk menampung kos tenaga harian mestilah 25-30%.

Sebagai contoh, jika badan menghabiskan 3000 kkal sehari, maka 750 kkal harus ditutup dengan makanan berlemak. Memandangkan apabila 1 g lemak dibakar, 9 Kcal tenaga dibebaskan, pecahan harian dalam kes ini akan menjadi 750/9 = 83 g.

Lemak haiwan mestilah 70%, lemak sayuran - 30% dari diet harian.

Mentega dan lemak babi yang paling berguna. Minyak sayuran paling baik dimakan tanpa minyak, misalnya: bunga matahari, jagung, zaitun, biji rami, gunakannya hanya untuk menggayakan hidangan sejuk.

Jadual 4. Kandungan Lemak dalam Beberapa Makanan
Produk (100 g)Kandungan lemak, g
Minyak sayur99.9
Mentega82
Mayonis78.9
Hazelnut67
Walnut61
Badam57
Biji bunga matahari52
Babi lemak49
Kacang tanah45
Sosej salai44
Coklat35
Halvatiga puluh
Keju27
Sosej rebus23
SosejSembilan belas
HerringSembilan belas
Salmonlima belas
Daging arnabtiga belas
Daging lembu12
Telur ayam12
Kaviar sturgeon berbutir10
Daging ayam9
Ikan kembung9
Salmon merah jambu7
Ham5
Susu3.2

Semua jenis bahan berbahaya terkumpul di tisu adiposa haiwan. Dengan makanan yang mengandungi lemak haiwan, mereka berakhir di dalam tubuh manusia. Oleh itu, jangan makan kulit burung, babi babi.

Lemak haiwan diganti dengan makanan yang kaya dengan lemak sayuran, kacang, biji. Anda perlu mengehadkan penggunaan daging babi, daging goreng, daging jeli, kentang goreng, kaldu dari jenis ikan berlemak, keju jenis keju dan keju cottage, ais krim, krim disebat.

Amat berbahaya untuk menggoreng lemak, jadi lebih baik memasak dalam kuali dengan lapisan tidak melekat. Untuk mengurangkan hubungan lemak dengan makanan, gunakan piring dengan sel di bahagian bawah.

Cara makan

Anda perlu duduk di meja dengan perasaan lapar, membezakannya dengan selera makan. Sebagai peraturan, hidangan kegemaran menyebabkan selera makan. Organisma yang benar-benar lapar bersedia untuk memakan sebarang produk.

Selepas makan makanan protein, jangan mengambil cecair dan jenis makanan lain selama 3 jam, selepas karbohidrat - 2 jam, selepas sayur-sayuran dan buah-buahan - setengah jam. Selang masa diperlukan untuk pengumpulan jus gastrik.

Protein sayuran, lemak dan karbohidrat mengandungi kacang, biji, sayur-sayuran, buah-buahan.

Untuk menyerap gula halus yang dijual di kedai, tubuh menghabiskan banyak vitamin C, kumpulan B, kalsium.

Karbohidrat dari sayur-sayuran segar dan buah-buahan yang belum menjalani rawatan haba memberikan tenaga maksimum kepada tubuh dan cepat diserap..

Dalam bijirin, terlalu sedikit asid amino penting, vitamin A, kumpulan B, dan C. Komposisi yang tidak seimbang seperti itu memaksa tubuh untuk mengambil sejumlah besar makanan protein (protein haiwan), yang pada gilirannya menyebabkan makan berlebihan.

Ada baiknya makan roti gandum dan dedak.

Semasa memasak bijirin, nasi, kentang direbus, akibatnya, lendir terbentuk di dalam badan. Dari masa ke masa, ia menutup dinding perut dan usus, yang mencemarkan saluran darah, mengganggu fungsi hati, ginjal, jantung dan organ dalaman yang lain, tubuh menahan pelbagai penyakit yang lebih teruk.

Makanan berasaskan bijirin disajikan dengan sayur-sayuran segar, herba, dan rumput laut. Gandum bercambah bagus.

Hampir tidak ada vitamin dan mineral dalam roti. Tubuh menghabiskan 10 kali lebih banyak masa untuk memproses pati sereal daripada mencerna pati kentang. Oleh itu, sebelum berusia dua tahun, anda tidak boleh memberi makanan berkanji kepada anak anda.

Makanan seperti kacang, lentil, dan kacang kaya protein meningkatkan pembentukan asid urik. Penggunaannya dengan roti akan mengimbangkan keseimbangan asid-basa dalam badan.

Produk susu masam mengandungi lemak dan protein, lebih baik menggunakannya sebagai produk berasingan atau dengan sayur-sayuran.

Makan telur rebus lebih disukai daripada daging..

Gula lebih baik untuk menggantikan madu, buah kering, buah-buahan..

Makanan semula jadi yang tidak dimasak - sayur-sayuran, buah-buahan, kacang-kacangan, biji-bijian, buah-buahan. Lebih sedikit makanan di dalam pinggan, lebih baik. Kepelbagaian memaksa anda untuk makan lebih banyak dan menyukarkan pencernaan.

Salad sayur berguna dari kubis, saderi, timun, lobak, tomato, pasli. Cukup untuk mencampurkan 2-3 jenis sayur-sayuran, memakannya tanpa garam, cuka, mayonis.

Lemak lebih baik ditambahkan pada makanan siap pakai, kerana ia mengganggu penyerapan protein, mewujudkan penapaian..

Protein lebih baik dimakan dengan bijirin atau sayur-sayuran.

Garam lebih baik untuk menggantikan garam laut. Atau gunakan gammasio untuk menambahkan garam pada makanan: campurkan 1 bahagian garam laut dengan 12 bahagian bijan atau biji rami cincang dalam penggiling kopi.

Asas setiap hidangan mestilah sayur-sayuran segar.

Buah-buahan paling baik dimakan secara berasingan, kerana dalam kombinasi dengan produk lain menyebabkan penapaian dalam usus.

Dipercayai bahawa 25% kalori harian harus untuk sarapan pagi, 50% untuk makan tengah hari, 25% untuk makan malam, yang harus disiapkan sekurang-kurangnya dua jam sebelum tidur..

Separuh daripada kalori harian (50%) dalam makanan harus berasal dari makanan yang mengandungi karbohidrat. Mereka dengan cepat memberi tenaga, vitamin dan mineral, serta serat, yang menghasilkan sejumlah besar dalam perut dan, sebagai akibatnya, timbulnya rasa kenyang yang cepat.

Protein yang dibekalkan dengan makanan memberi tenaga setelah membakar lemak, bahagiannya dalam diet harian mestilah 20%.

Lemak menyumbang 30% selebihnya. Yang disukai adalah lemak sayuran dan omega-3, ia mengandungi ikan. Lebih baik menolak lemak haiwan.

Semasa menurunkan berat badan, badan harus menerima sekurang-kurangnya 1000 kkal. 1500kcal cukup untuk mengekalkan berat badan. Norma adalah pengambilan 2500-3500kkal.

Baca Mengenai Faktor Risiko Diabetes